Kto sa chystá v Bratislave protestovať proti imigrantom?

20. júna sa v Bratislave uskutoční demonštrácia s názvom “STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!”. Podľa slov zvolávateľov sa jedná o občiansky protest proti islamizácii Európy, ktorý organizuje zoskupenie nespokojných ľudí, ktorých spája ich úsilie pozdvihnúť životnú úroveň slovenských občanov. Protest okrem tvrdého jadra slovenskej krajne pravicovej scény osloPredstavme si bližšie jeho organizátorov a podporovateľov:

Zvolávateľom zhromaždenia je Lukáš Kopáč, ktorý je známou tvárou z viacerých neonacistických demonštrácii. Je autorom fašistického blogu s názvom alternatívna cesta, na ktorom uverejňuje svoje rasistické články namierené voči Rómom, židom, homosexuálom, černochom či ďalším skupinám ľudí. Medzi jeho ideologických súkmeňovcov patrí najmä známy neofašista Marián Mišún či neonacisti z Akčnej skupiny Vzdor Kysuce – Marián Magát a Richard Holtan. Priložená fotografia ho zachytáva na proteste v Bratislave, ktorého heslom bolo: “Cigánsky problém sa týka aj teba”.

Lukáš Kopáč

 

 

Marián Mišún je známou postavičkou slovenskej krajne pravicovej scény. Sám seba označuje za nacionalistu a národného socialistu. V minulosti bol blízkym človekom Mariana Kotlebu, vyššie postaveným členom Slovenskej pospolitosti a dvakrát kandidoval do parlamentu za Ľudovú stranu – Naše Slovensko. V súčasnosti kandiduje za fašistickú Slovenskú ľudovú stranu, ktorú má pod palcom ďalší známy fašista, Rudolf Steigauf. Rovnako bol predsedom miestneho odboru Matice slovenskej v Púchove, ktorá ho zažalovala za zneužívanie mena (a to je už čo povedať) na propagáciu rasistických a antisemitských podujatí. Mišún pracoval ako mestský policajt v Trnave. Z pracovného pomeru bol prepustený po jeho obvinení z výtržníctva. Mišún sa v súčasnosti snaží zviditeľniť pri každej možnej príležitosti a to najmä organizovaním protirómskych pochodov, písaním rasistických, homofóbnych a antisemitských pamfletov či oslavovaním vojnového Slovenského štátu. Najnovšie cíti jedinečnú príležitosť na zviditeľnenie práve prostredníctvom protiimigrantskej rétoriky.

mišún

Marián Magát je predsedom Akčnej skupiny Vzdor Kysuce. Chalani sa snažia pôsobiť imidžom polovojensko-dobrovoľníckej organizácie, trénujú v lese bojové umenia, rozdávajú potraviny chudobným rodinám, avšak nezabúdajú dodať, že ich pomoc je určená iba pre biele slovenské rodiny. Akčná skupina Vzdor je pravidelným účastníkom neonacistických zhromaždení u nás i v zahraničí. Magát sa na sociálnych sieťach nechal počuť, že Adolf Hitler je jeho veľkým vzorom a holokaust, ktorý označuje za židoboľševický výmysel svetového sprisahania, bol podľa neho zinscenovaným divadlom.

magát

 

Najnovšie sa Magát na sociálnej sieti chválil zahájením výcviku streľby za pochodu. Má to súvisieť s obranou voči “k nám prúdiacej vlne imigrantov”.

magat2

 

Takzvaná Akčná skupina Vzdor Kysuce v akcii:

vzdor

 

Podujatie oficiálne podporili aj futbaloví ultras fans Slovana Bratislava a Spartaka Trnava. Len pripomenieme, že sú to práve dva fanúšikovské kluby, ktoré sú najviac “preslávené” rasistickými a neonacistickými prejavmi na štadiónoch i v uliciach. Pri poslednom proteste organizovanom rovnakými usporiadateľmi v Trnave došlo zo strany týchto nazi chuligánov k násiliu, páleniu transparentu antirasistických aktivistom či hajlovaniu. Vo svojom prehlásení vyzývajú k účasti aj ďalšie základne z ČR či Poľska.

ultras

Akciu oficiálne podporuje aj Slovenské hnutie obrody hlásiace sa k odkazu fašistického vojnového Slovakštátu. Na čele s predsedom Róbertom Švecom toto hnutie vystupuje so svojou nenávistnou rétorikou namierenou voči Rómom, homosexuálom, židom, moslimom, Maďarom či imigrantom.

švec

Akcii vyjadril svoju podporu aj Marian Kotleba a jeho Ľudová strana – Naše Slovensko.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s