povstanickosssvcvsds

Povstanie pokračuje je antifašistický festival organizovaný pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania 25.-30. augusta 2017 v Bratislave. Jeho hlavnou myšlienkou je vzdanie úcty ľuďom, ktorí sa aktívne zapojili do boja proti neľudskej fašistickej ideológii v minulosti a šírenie hodnôt tolerancie, antirasizmu a antifašizmu v súčasnosti. Séria antifašistických akcií sa počas týchto dní odohrá na Námestí SNP, v klube FUGA, pri Moste SNP, ako aj priamo v uliciach Starého Mesta.

 

PROGRAM FESTIVALU (v programe môžu nastať zmeny):

///////PIATOK / 25. AUGUST 2017:

Critical Mass po stopách antifašizmu / Čas: 18.00 / Miesto: Námestie SNP 

Hromadná cyklojazda ulicami Bratislavy spojená so zastávkami a výkladom pri zaujímavých miestach súvisiacich s antifašistickým odbojom. Štart je o 18.00 hod. na Námestí SNP v Bratislave

hromad

 


Premietanie filmu The antifascists / Čas: 20.30 / Miesto: Cyklokuchyňa

Projekcia dokumentárneho filmu The Antifascists, ktorý približuje súčasné radikálne antifašistické hnutie, nie len v Grécku a vo Švédsku. Premietanie sa uskutoční v Cyklo kuchyni na petržalskej strane Starého mosta (nákladné kontajnery). Na mieste bude k dispozícii vegánske jedlo aj pivo.

antifsd

 

/////// SOBOTA 26. AUGUST 2017:

Prednáška Pavel Karous: Antifascist Art / Čas: 17.00 / Miesto: V-klub / Kunsthalle Bratislava – Námestie SNP 12

Prednáška je venovaná histórii angažovaného umenia proti fašistickým a nacistickým ideológiam na slovenskej a českej scéne. Prednáška spojená s diskusiou by sa mala zaoberať otázkou, ako má vyzerať angažované vizuálne umenie zamerané proti fašizmu dnes, kedy pravicový populizmus, rasistické a xenofóbne tendencie získavajú u nás i vo svete na intenzite a či môže mať širšiu spoločenskú odozvu tak ako v minulosti.

Pavel Karous (*1979) je sochár, ktorý vytvára objekty, venuje sa miestne špecifickým inštaláciam, intervenciám do verejného priestoru, realizáciam do architektúry, výstavníctvu a designu. Vyštudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Prahe v ateliéri Prostorová tvorba a na UMPRUM potom pôsobil ako asistent v ateliéri Skla. Vo svojej tvorbe sa zaoberá predovšetkým vzťahom medzi geometriou a ľudskou spoločnosťou. So svojím dlhodobým projektom „Vetřelci a volavky“ dokumentuje a popularizuje výtvarné umenie vo verejnom priestore z obdobia reálného socializmu. V roku 2016 vytvoril pre boskovické múzeum „Pomník Bruno Zwickera“ medzinárodne uznávaného československého sociológa, ktorý sa stal obeťou holokaustu. V spolupráci s utečeneckým centrom v Osle vytvoril so svojou umeleckou skupinou Nová věčnost v Kultúrnom dome Lørenskog inštaláciu „Fašismus a figurace“. V súčasnosti vystavuje na výstave „Brno Art Open 2017“. Od roku 2016 taktiež pripravuje a moderuje na radiu Wave program „Predátoři a plameňáci“, ktorý je zameraný na aktuálne prejavy vizuálneho umenia vo verejnom priestore.

yous

 

Čítanie z kníh Rudolfa Vrbu: Ako som ušiel z Osvienčimu a Zygmunta Baumana: Cudzinci pred bránami / Čas: 19.30 / Miesto: Pamätník obetiam holokaustu – Panská ulica / Rybné námestie

Herci SND a študenti herectva budú pri Pamätníku obetiam holokaustu čítať úryvky z knihy Rudolfa Vrbu, ktorý ušiel z koncentračného tábora v Osvienčime a úryvky z knihy nedávno zosnulého filozofa a sociológa Zygmunta Baumana s názvom Cudzinci pred bránami.

99

Antifašistická streetparty / Čas: 20.30 / Miesto: Pamätník obetiam holokaustu a následne ulice starého mesta

Antifašistická streetparty v uliciach Starého Mesta o ktorú sa postará Hurá Soundsystem na kolesách. Pre tých, ktorí prídu načas sa ujde aj občerstvenie zdarma.

hurs

 

//////////NEDEĽA 27. AUGUST 2017:

Prezentácia víťazov urbanisticko-architektonickej súťaže o premenu sídliska Luník IX / Čas: 16.00 / Miesto: Opengallery – Baštová 5

Mesto Košice v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj vyhlásili súťaž pre architektov, aby navrhli premenu negatívne presláveného košického sídliska Luník IX.  Návrhy mali zahŕňať existujúcu a plánovanú zástavbu, ako aj nové návrhy objektov na bývanie. Cieľom bolo vytvorenie podmienok, v ktorých by si obyvatelia dokázali pomôcť sami. Víťazi tejto súťaže Zuzana Capková, Marek Trebuľa, Patrik Bartas a Kristína Bogárová odprezentujú svoj víťazný návrh.

navrh

Premietanie filmu 161>88 / Čas: 17.10 / Miesto: Opengallery – Baštová 5

Premietanie dokumentárneho filmu Antifašistickej akcie, ktorý zachytáva viac než dvadsať rokov boja s neonacistami, fašistami a rasistami. V historickom priereze uvidíte vzostupy a pády neonacistov. Budete sledovať silu a obmedzené možnosti antifašistického hnutia, ktoré bojuje nielen s neonacistami, ale aj štátnou represiou a verejnou mienkou.

171

 

Premietanie filmu Boxer a smrť (1962) / Čas: 18.40 / Miesto: Opengallery – Baštová 5

Film začína zvukom úderov, z tmy sa postupne vynára postava cvičiaceho boxera. Po tréningu sa provizórny ring vďaka uniforme veliteľa koncentračného tábora náhle odkrýva ako súčasť veľkej továrne na smrť. Od prvého záberu filmu sa charakter týchto dvoch miest prelína a mení v príbehu dvoch nerovnocenných protivníkov. Na jeho začiatku majú „šťastie“ obaja: veliteľ tábora Kraft nájde svojho sparingpartnera a väzňovi Komínkovi, ktorého chytili na úteku, tak v poslednej chvíli predĺži život. Pre prvého, disponujúceho absolútnou mocou, je to ideálne vylepšenie tréningových podmienok v pláne povojnového pokračovania boxerskej kariéry. Druhý sa stáva bezcennou „muchou“ vykrmovanou „ako prasa“ pred blízkou porážkou. Silnejúci bývalý boxer Komínek však čoskoro pozná slabiny Krafta. Bezmocný skrýva svoju silu, aby si zachránil život. Veliteľa porazí až v zápase pomsty za umučenie priateľa. Jeho ďalšiu popravu odvráti Kraftova Helga, podľa ktorej by mohla uškodiť manželovmu imidžu fair play športovca. Pre návrat do tábora a smrť sa nakoniec rozhodne sám, keď pochopí, že cenou za jeho prepustenie je poprava 40 spoluväzňov. Film, nakrútený podľa rovnomennej poviedky poľského spisovateľa Józefa Hena, sa stal prvou slovenskou psychologickou drámou z prostredia koncentračného tábora. V koncepte dvojakého ringu i dvojakej hry ako boja o život sa Solan zámerne vyhol konkretizáciám a spektakulárnosti, aby o to viac diskrétnosťou a asketizmom režijného štýlu prenikol k tomu, čo v každej hraničnej situácii rozhoduje: zlyhanie, alebo sila ľudskosti a solidarity.

boxer

Premietanie filmu Diera v hlave / Čas: 20.30 / Miesto: Stupavar – Prepoštská ulica

Film režiséra Roberta Kirchhoffa Diera v hlave je o tragédii Rómov a Sinti počas Druhej svetovej vojny. O tragédii, o ktorej sa nikdy a nikde príliš veľa nehovorilo. Boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Na okrajoch masových hrobov, v koncentračných táboroch, pri cestách, puškami, kladivami alebo plynom. Mlčalo sa o nich, lebo dlhé roky boli a ešte aj dnes sú na spoločenskom okraji. Prežili, no každý z nich má svoju pamäť a jazvu ako dôkaz. Dnes, keď sa náš svet opäť fašizuje, sú jednými z posledných svedkov holokaustu. Žijú s dierou v hlave ako s pečaťou, znamením z minulosti.

diera v hlave

 

///////// PONDELOK 28. AUGUST 2017:

Workshopy: výroba tašiek, tričiek zápisníkov / Čas: 18.00 / Kde: Klub FUGA – Námestie SNP 24

Budete si môcť vyrobiť vlastnú antifašistickú tašku, tričko či zápisník s antifašistickým motívom.

work

Love music – hate fascism / Čas: 20.30 / Kde: Klub FUGA – Námestie SNP 24

Antifašistická párty v klube FUGA. Vystúpia: Casi Cada Minuto, Makkatu, Kadaver, Kabal, Nada

Vstupné: dobrovoľné

fuga

 

///////UTOROK 29. AUGUST 2017:

Koncert Povstanie pokračuje / Čas: od 16.00 / Miesto: Námestie SNP

Vystúpia:  Moja reč, Zverina, Medial Banana, Prezident Lourajder, The Wilderness, Asifeh, Isama Zing, Dáša fon Flaša a Samčo, Brat Dážďoviek

dáša fon flaša

Afterparty / Čas: 22.00 / Miesto: klub FUGA – Námestie SNP 24

Afterparty hlavného podujatia festivalu v klube FUGA.

Vystúpia: Zdvorilý Jeleň dj set a ďalší

dj

 

////////STREDA 30. AUGUST 2017:

Prednáška Aletta Beck: Nacionalizmus / Čas: 18.00 / Miesto: Opengallery – Baštová 5 

Prednáška rakúskej aktivistky a historičky Aletty Beck o nacionalizme a jeho negatívnych aspektoch v súčasnej spoločnosti.

nacioan

Premietanie filmu Saulov syn / Čas: 20.20 / Miesto: Pamätník obetiam holokaustu – Panská ulica / Rybné námestie

Verejná projekcia filmu, ktorý získal Oscara za najlepší zahraničný film a zožal úspech aj na mnohých ďalších filmových festivaloch.

Maďarský Žid Saul žije v osvienčimskom tábore smrti tú najhoršiu nočnú moru. Svoj život každý deň vykupuje členstvom v takzvanom Sonderkommande – skupine izolovaných väzňov, ktorí dennodenne likvidujú pozostatky stoviek a tisícov svojich menej šťastných spolutrpiteľov. Je to údel, pri ktorom sa nehľadí doprava ani doľava a ten, kto chce prežiť, musí človeka v sebe zašliapať až kamsi na dno vlastnej duše. Stretnutie s chlapcom, ktorý na pár bezvýznamných chvíľ prežije povestné cyklónové sprchy však krehkú rovnováhu v Saulovi navždy naruší. Spoznáva v ňom totiž svojho syna.

Snímok Saulov syn vám prinesieme vďaka distribúcii Be2Can Distribution – a Film Europe.

 

saulov synBe2Can-Distribution