Tags

, , ,

V sobotu 14. marca 2015 sa v Bratislave uskutoční blokáda pochodu neonacistov a neoľudákov, ktorá je zvolaná na Námestie SNP v Bratislave o 14.00 hod. Cieľom demonštrácie s názvom Bratislava blokuje, ktorú podporil celý rad osobností verejného a kultúrneho života, je odmietnuť akékoľvek prajavy fašizmu, rasizmu a nenávisti v našej spoločnosti. Na akcii okrem ďalších rečníkov vystúpi aj doc. JUDr. Ján Chudík CSc., priamy účastník Slovenského národného povstania a protifašistických oslobodzovacích bojov či prof. MUDr. Pavel Traubner PhD., popredný neurológ, čestný predseda ÚZ Židovských náboženských obcí v SR a pamätník fašistických represálii z obdobia Slovenského štátu. Podporu akcii vyjadrili mnohé domáce i zahraničné organizácie a stala sa súčasťou Európskeho akčného týždňa boja proti rasizmu, ktorý je každoročne vyhlasovaný medzinárodnou sieťou UNITED.

Okrem verejného protestu začína už dnes (12. marca 2015) séria sprievodných podujatí, ktoré sa uskutočnia v kníhkupectve Artforum a Open Gallery a zahŕňajú diskusie s odborníkmi o nebezpečenstve vzostupu krajnej pravice, premietanie dokumentárnych filmov o hrôzach holokaustu či výstavu satirických koláží z dielne autorov parodickej stránky Naše Slovensko, ktorá sa uskutoční pod Mostom Slovenského národného povstania 13. marca o 21:00.

Prehlásenie Spoločne proti nenávisti:

“Dňa 14. marca si Slovensko pripomína jeden z najtragickejších okamihov svojej histórie, vznik fašistického Slovenského štátu, ktorý bol plne kontrolovaný hitlerovským Nemeckom. Časť obyvateľov bola zbavená ľudskej dôstojnosti a všetkých práv, okradnutá o majetok a fyzicky zlikvidovaná. K tomuto odkazu sa niektorí obyvatelia Slovenska, vyhlasujúci sa za slušných ľudí, stále hlásia. Pripomínajú si tento dátum a hlásajú, že vazalský vojnový štát zabezpečoval svojim obyvateľom dobrý život. Násilie a vraždenie však nemá nič spoločné ani s dobrým životom, ani so slušnosťou. Spoločnosť, ktorá umožní, aby bola časť jej obyvateľstva zbavená akýchkoľvek práv – vrátane práva na život, je spoločnosťou strachu a násilia, v ktorej sa obeťou v ktorejkoľvek chvíli môže stať ktokoľvek. Nemusíte byť členom režimom oficiálne nenávidenej menšiny. A dôkazov nájdeme v dejinách viac než dosť. Vo väzeniach, pracovných táboroch a pred popravčími čatami Slovenského štátu sa ocitlo aj mnoho tých, ktorí sa považovali za hrdých Slovákov a Slovenky. Stav permanentnej represie a tichej občianskej vojny nemôže priniesť nič iné, než neustálu prítomnosť smrti, špehovania, udávania a paranoje. Nie je preto dôvod pochybovať, že ak by sa priaznivci tejto ideovej “tradície” dostali k moci, nastolili by neľudské životné podmienky znova. Stačí si všímať ako blízko majú k násiliu a jeho glorifikácii ich najviditeľnejší predstavitelia. Zaplietajú sa do pouličných bitiek, súbojov futbalových chuligánov a vyzývajú k fyzickej likvidácii rôznych skupín obyvateľstva. Neženie ich túžba tvoriť a rozvíjať slovenskú štátnosť, kultúru, vzdelanosť a ďalšie pozitíve spoločenské hodnoty. Prehovára z nich len zloba, deštruktívnosť a nenávisť. Sú hrozbou pre všetkých, ktorí dávajú pred násilím a represiou prednosť demokracii, slobode a porozumeniu. A preto je v záujme každého človeka vyznávajúceho tieto hodnoty, vždy a za každých okolností dať najavo svoj názor a postaviť sa zlu do cesty.”

Peter Vittek, filozof
Silvia Porubänová, sociologička
Juraj Marušiak, politológ
Zuzana Kusá, sociologička
František Ábel, evanjelický teológ a lektor
Robert Kirchhoff, režisér
Andrej Findor, politológ
Fedor Blaščák, filozof
Ľubomír Falťan, sociológ
Roman Ďzambazovič, sociológ
Juraj Stern, ekonóm a predseda správnej rady SFPA
Michal Hvorecký, spisovateľ
Dorota Nvotová, herečka a speváčka
Martin Krno, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov
Jozef Lysý, vysokoškolský učiteľ a politológ
Hana Fábry, publicistka a LGBTI aktivistka
Ján Stena, sociológ
Marek Debnár, filozof a bánik
Martin Kasarda, publicista a spisovateľ
Radovan Geist, publicista a politológ
Ondrej Prostredník, evanjelický teológ
Aneta Világi, výskumná pracovníčka
Daniela Zhang Cziráková, výtvarníčka a prekladateľka
Pavel Traubner, čestný predseda UZ ŽNO
Štefan Markuš, vedec a bývalý veľvyslanec SR v Maďarsku
Katarína Zavacká, historička práva
Denisa Havrľová, novinárka

Viac informácii prostredníctvom mailovej adresy: bratislavabeznackov@gmail.com